Հունվարի 11-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը: Նախաձեռնությունը հեղինակել են ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Տաթեւիկ Գասպարյանը, Լենա Նազարյանը եւ Նարեկ Բաբայանը:
Հիմնական զեկուցող Լենա Նազարյանը նշել է, որ օրենսդրության համաձայն` ժառանգությունը կարող է ընդունվել քաղաքացու մահվան օրվանից վեց ամսվա ընթացքում: Սակայն, ըստ Լենա Նազարյանի, այն դեպքում, երբ անձը մահացել է կոնկրետ հայտնի ժամանակահատվածում եւ վեց ամսվա ընթացքում մահացած անձի ինքնությունը չի պարզվել, ժառանգություն ընդունելու գործընթացը դժվարանում է, քանի որ ժառանգություն ստացողը բաց է թողնում վեց ամսում ժառանգություն ստանալու համար նոտարին դիմելու հնարավորությունը: «Սա մի խնդիր է, որին բախվել են 2020-ի սեպտեմբերի 27-ին սկիզբ առած պատերազմում զոհված եւ տեւական ժամանակ ինքնությունը չպարզված անձանց հարազատները»,- հավելել է պատգամավորը:
Համահեղինակը ներկայացրել է նախագծի լրամշակված տարբերակը, ըստ որի` քաղաքացու ինքնությունը մահվան պահից առնվազն մեկ ամսվա ընթացքում չհաստատվելու դեպքում ժառանգության բացման օրը կհամարվի ոչ թե մահվան օրը, այլ մահվան մասին պետական գրանցման օրը: Կարգավորումը չի տարածվելու այն դեպքերի վրա, երբ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ արդեն իսկ կա ժառանգություն ընդունելու կամ ժառանգական իրավունքի վկայագիր ստանալու մասին նոտարին ներկայացված դիմում:
Հարակից զեկուցողները՝ պատգամավոր Արթուր Դավթյանը եւ Կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը, ողջունել են նախաձեռնությունը, հորդորել կողմ քվեարկել:
Նիստում հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի առաջարկով երկրորդ հոդվածի երկրորդ կետից հանվել է «ընդունման» բառը: Արդյունքում` օրենքի գործողությունը կտարածվի նաեւ այն ժառանգատուների ժառանգության հարաբերությունների նկատմամբ, որոնք մահացել են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո:

11 января на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам в первом чтении обсуждалось предлагаемое дополнение в Гражданский кодекс РА. Авторы инициативы – депутаты фракции НС “Гражданский договор” Т.Гаспарян, Л.Назарян и Н.Бабаян.
Основной докладчик Л.Назарян отметила, что по действующему законодательству наследство может быть принято в течение шести месяцев со дня смерти гражданина. Однако, по ее словам, в случае, если лицо скончалось в известный срок и личность умершего не была установлена ​​в течение полугода, процесс наследования усложняется, так как наследник упускает возможность обратиться к нотариусу для получения наследства в течение полугода. “Это проблема, с которой столкнулись родственники лиц, погибших в развязанной 27 сентября 2020 г. войне, и чьи личности долгое время не выяснены”, - пояснила Л.Назарян.
Соавтор представила доработанный вариант проекта, согласно которому, если личность гражданина не будет подтверждена в течение как минимум одного месяца после кончины, днем ​​открытия наследства будет считаться не день смерти, а день государственной регистрации смерти. Положение не распространяется на случаи, когда на день вступления в силу настоящего закона уже имеется поданное нотариусу заявление о получении наследства или свидетельства о праве на наследство.
Содокладчики депутат А.Давтян и представитель правительства, первый заместитель министра юстиции К.Григорян приветствовали инициативу и призвали проголосовать за нее.
На заседании по предложению председателя комиссии В.Варданяна внесена поправка в п.2 ст.2 Кодекса, вследствие чего закон будет распространяться также на наследственные отношения наследников, умерших после 27 сентября 2020 г.